Mujlekarnik.cz > Zajímavosti > Péče o novorozence

Zpět na zajímavosti

Péče o novorozence

Vážení rodiče, řadu informací stran péče o novorozence určitě maminka dítěte slyšela na novorozeneckém oddělení, přesto si dovoluji připomenout.

Péče o novorozence

Vážení rodiče, řadu informací stran péče o novorozence určitě maminka dítěte slyšela na novorozeneckém oddělení, přesto si dovoluji připomenout:

Novorozenec by měl spát v poloze na zádech ve své postýlce ve vodorovné poloze.

- Je vhodné v postýlce používat monitor dechu, protože v prvních šesti měsících života umírá na "syndrom náhlého úmrtí" více kojenců než na všechny ostatní choroby a nehody dohromady. Příčiny tohoto syndromu nejsou zcela vysvětleny, pravděpodobně dítě se v hlubokém spánku zapomene nadechnout, a pokud není včas probuzeno anebo mu není poskytnuta první pomoc umírá.

- Do postýlky nedávejte žádné měkké hračky či jiné předměty, které by mohly dítěti zakrýt obličej.

- V místnosti, kde dítě spí, by neměla být příliš vysoká teplota vzduchu a dítě by mělo být přiměřeně oblečené.

- Nedovolte, aby v přítomnosti dítěte někdo kouřil.

- Novorozence je možno koupat denně, do vody nepřidávejte pěnu ani nemydlete, pokud má dítě po koupání přesušenou či jinak podrážděnou kůži, koupejte jednou za 2-3 dny.

- Pupeční pahýl nechte volně doschnout, nebalte pod plenu, o výtoku či krvácení z něj informujte lékaře.

- Genitál dítěte je v domácím prostředí vhodné po stolici oplachovat tekoucí vlažnou vodou, ubrousky je vhodné používat, pokud jste s dítětem mimo domov. K ošetření genitálu nepoužívejte zásypy, okolí genitálu raději promazávejte doporučenou mastí. Při pobytu doma je vhodné používat látkové pleny.

- Používání dudlíku po propuštění je možné.

- Mateřské mléko je nejvhodnější strava, kterou můžete dítěti v časném věku nabídnout. Kojení má význam nejen výživový, ale i imunologický, do mateřského mléka přechází protilátky a dítě částečně chrání v době, kdy jeho imunitní systém ještě nefunguje. Díky kojení se mezi matkou a dítětem rozvíjí silný citový vztah.

- Kojte maximálně 15-20 minut, dodržujte intervaly mezi kojením alespoň 1,5 hod/doba nutná k vyprázdnění žaludku/

- Pokud dítě nekojíte, používejte ke krmení počáteční mléko. Je jedno od jaké firmy, všechna počáteční mléka musí splňovat normy ESPGHAN/ Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii a výživu/. Pokud se v rodině vyskytuje alergie, je vhodné používat mléka s označení H.A. / hypoalergenní/.

- Některé děti v časném věku trpí na bolesti bříška, o jejich ovlivňování se domlouvejte s ošetřujícím lékařem dítěte.

- Na procházku s dítětem můžete jít po propuštění z porodnice, pokud není venku příliš větrno, popřípadě není teplota pod mínus 5 st. C. Nenavštěvujte místa, kde je velká koncentrace lidí.

- Při jakékoliv změně chování dítěte přeměřte teplotu dítěte v konečníku. Při teplotě nad 38 st.C podejte Paralen 10-15 mg /kg ve formě čípku a navštivte lékaře. O změně chování novorozence informujte lékaře, i když dítě nemá teplotu.

MUDr. Jana Mathonová, Dětské lékařské centrum, Dlouhá 38, Olomouc

- postaráme se o to, aby bylo vyšetření Vašich dětí komfortní a na vysoké úrovni

- ordinace praktického lékaře pro děti a dorost je vybavena nejmodernějšími technologiemi a lékařskými přístroji /CRP, KO, moč/

- více o lékaři http://dlc.praktikcentrum.cz/o-lekari/

- webové stránky Dětského lékařského centra http://dlc.praktikcentrum.cz/

Rezervace eReceptu online