Článek: Průjem

Průjem

Co pomáhá na průjem

Průjem v životě postihl každého z nás. Jedná se o příliš časté vyprazdňování řídké stolice, které doprovází silné křeče. Většinou je průjem následkem nějaké dietní chyby nebo konzumace zdravotně závadné potraviny. Dále ho může vyvolat užívání určitých léků, např. antibiotik nebo hořčíku. Často nás také průjem postihuje při cestování, kdy se většinou objeví na začátku pobytu v zahraniční destinaci, především kvůli vodě a potravinám. Ty jsou kontaminovány bakteriemi, na které náš organizmus není zvyklý. Je proto dobré být připraven a mít po ruce vhodný přípravek proti průjmu.

Jak se zbavit průjmu

Nejdůležitější je stále dodržovat pitný režim, konkrétně pít vodu nebo čaj. Ztracené minerály a ionty můžeme doplnit iontovým nápojem nebo ve vážnějších případech rehydratačním roztokem. Vhodná je i dieta a vyvarování se mastných nebo smažených pokrmů.

Léky na průjem rozdělujeme do několika skupin:

1. Adsorbencia, tedy přípravky, které mají velký aktivní povrch a jsou schopné na sebe nachytat celé množství látek. Vyvazují tak ze střeva toxické látky, samy se nevstřebávají a jsou z organizmu vyloučeny spou s toxiny. Do této skupiny patří aktivní uhlí a diosmektit, který je obsažený např. v přípravku Smecta.

2. Desinfekční přípravky účinkují na celou řadu bakterií a patogenů ve střevním traktu, na naši normální střevní flóru však nemají vliv. Patří sem Endiaron, který se používá krátkodobě při průjmu s předpokládaným infekčním původem.

3. Probiotikanormalizují střevní mikroflóru a zabraňují růstu patogenním kmenům. Při cestování je vhodné začít s jejich užíváním alespoň týden před začátkem cesty a pokračovat po celou dobu dovolené.

4. Inhibitory střevní motility a jejich zástupce Loperamid (Imodium, Loperon) spolehlivě a poměrně rychle zastaví průjem. Nejsou však vhodné, při průjmech bakteriálního nebo virového původu, protože neřeší příčinu vzniku průjmu, pouze zpomaluje střevní motilitu. Spíše se tedy hodí ke zvládnutí náhle vzniklého průjmu, který má spíše stresovou příčinu.

Nicméně pokud průjem přetrvává i s využitím léků déle než 7 dnů, je třeba navštívit lékaře.